Type to search

Warszawa na Kongresie Technologii Miejskich

Podziel się

Potrzeby warszawiaków i warszawianek wyznaczają ideę smart city. Miasta, które mają ambicje rozwijać się w sposób zrównoważony, muszą być płaszczyzną współdziałania samorządu, mieszkańców, instytucji biznesowych, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych. Cyfrowe platformy ułatwiają nam komunikację w stołecznych jednostkach. Mamy nadzieję, że wkrótce dołączą się do nich partnerzy świata biznesu i nauki – mówił Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.

Innowacje mogą pozytywnie wpływać na jakość życie w mieście. System inteligentnego oświetlenia ulic, czyli lampy z sensorami, pozwalają oszczędzić energię elektryczną. Miejskie rowery są jedną z najbardziej ekologicznych i wygodnych form przemieszczania się po stolicy. Warszawiacy za pomocą smatfrona szybko znaleźć pobliską stację Veturilo, zaplanować podróż, jak również zgłosić problem. Dzięki cyfrowym tablicom, zamontowanym przy przystankach, warszawiacy wiedzą, za ile minut przyjedzie ich tramwaj czy autobus. Wszystkie rozwiązania oparte o zintegrowaną cyfrowo infrastrukturę dostarczają i analizują dane w czasie rzeczywistym.

Siła tkwi w integracji

Przykładem zintegrowanego rozwiązania, które Warszawa wdraża jest Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115. To nowoczesne, wielokanałowe centrum kontaktu z mieszkańcami, dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzisiaj 19115 służy m.in. do zgłaszania usterek, uwag i wniosków dotyczących funkcjonowania miasta, wysyłania powiadomień o nagłych zdarzeniach, uzyskiwania praktycznych informacji. Wkrótce, przez internetowy serwis czy aplikację 19115 będzie można uzyskać dostęp do spersonalizowanych e-usług, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Usprawniamy platformy komunikacji, IoT i BigData, otwartych danych oraz systemy e-usług. Już jesienią mieszkańcy będą mieli dostęp do samoobsługowego załatwiania spraw urzędowych on-line. Jednak cały czas podążamy za nowościami i integracją – o prawdziwym smart city będziemy mogli mówić wówczas, gdy sektor prywatny będzie współdzielił dane z sektorem publicznym – powiedział Tadeusz Osowski, dyrektor Biura Cyfryzacji Miasta.

Organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Transport Publiczny wydarzenie objął patronatem honorowym Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.