Type to search

Warszawska Wisła oczami jej użytkowników

Podziel się

Wypoczynek, spotkania towarzyskie, spacer i sport, to główne cele wizyt na nadwiślańskich terenach.

Dzięki miejskim inwestycjom Wisła stała się wśród warszawiaków popularną przestrzenią publiczną. Jest także postrzegana jako główna atrakcja turystyczna stolicy. W badaniu prowadzonym w zeszłym sezonie letnim poproszono odwiedzających rzekę o ocenę zmian w ostatnich czterech latach. Zdecydowana większość badanych (86%) wypowiedziała się o nich pozytywnie. Wisłę postrzegają m.in. jako trasę przyjazną rowerzystom, a badani wodniacy podkreślają, że teraz jest największe od lat zainteresowanie pływaniem po rzece. Coraz więcej osób decyduje się na spływy kajakowe, spływy na SUP-ach czy nawet zakup lub budowę łódki. Ankietowani doceniają bogatą ofertę proponowanych aktywności. Również sporym zainteresowaniem na miejskich plażach cieszą się punkty Warszawskiego Plażowego.

Wisła przyciąga ludzi

Użytkownicy przyznali, że warszawska rzeka to przyjemne miejsce na spędzanie czasu – tego zdania było aż 99 proc. respondentów. Nadwiślańska przestrzeń jest bezpieczna (94 proc.), nie śmierdzi (76 proc.) oraz nadaje się do uprawiania sportów wodnych (73 proc.). Najpowszechniej odwiedzanym miejscem nad Wisłą są bulwary. Celem wizyty nad rzeką jest wypoczynek (56 proc.), spotkania towarzyskie (32 proc.), spacer (20 proc.), sport (11 proc.) czy konsumpcja alkoholu (11 proc.). Większość (91 proc.) użytkowników Wisły jest za utrzymaniem zezwolenia na spożywanie alkoholu nad Wisłą, a 80 proc. badanych uważa, że zezwolenie na spożywanie alkoholu nie wpłynęło na bezpieczeństwo nad rzeką.

Rzeczy przyciągające nad Wisłę i najbardziej doceniane to przede wszystkim atrakcyjne widoki oraz panorama miasta – odpowiedziało tak 21 proc. badanych. W dalszej kolejności badani wskazywali na ciszę i spokój, bliskość wody oraz możliwość obcowania z naturą. Plażowanie i sam fakt obecności piasku był często podkreślany przez użytkowników z prawego brzegu.  Respondenci mieli problemy ze wskazaniem rzeczy negatywnych czy elementów, które im się nie podobają, a są związane z Wisłą. Znaczna część (42 proc.) nie była w stanie wskazać żadnego takiego elementu. Ankietowani, którzy potrafili wymienić negatywne elementy, najczęściej wskazywali śmieci, brud oraz bałagan (17 proc.). Pozostałe wady to m.in. za mało toalet, za dużo ludzi oraz zarośnięte brzegi.

Czego oczekują użytkownicy Wisły?

Prawie połowa ankietowanych (46 proc.), jako najbardziej pożądane wydarzenia nad rzeką wskazuje na imprezy muzyczne i koncerty. W dalszej kolejności badani wymieniali inne wydarzenia kulturalne, takie jak kino plenerowe (22 proc.) oraz imprezy taneczne czy potańcówki (18 proc.). Co dziesiąta z badanych osób (9 proc.) uważa, że nad Wisłą nie powinno być żadnych imprez.

Badanie było realizowane w sierpniu i we wrześniu 2019 roku, podczas którego zebrano łącznie 3008 ankiet i przeprowadzono 13 spacerów etnograficznych. Zadanie na zlecenie m.st. Warszawy wykonał Kantar Polska S.A. Raport z badania „Warszawska Wisła oczami jej użytkowników 2019” można pobrać na stronie internetowej Dzielnicy Wisła.

Więcej sportu, rekreacji i żeglugi nad Wisłą

Miasto wspólnie z organizacjami pozarządowymi tworzy bogatą ofertę sportowo–rekreacyjną. Warszawa dotowała zajęcia m.in. z wioślarstwa, kajakarstwa, żeglarstwa, kajak polo, stand up paddle. Stolica wspiera też interdyscyplinarne projekty, łączące sport, kulturę, edukację i żeglugę. Tego roku w Dzielnicy Wisła warszawiacy również mają do dyspozycji m.in. bezpłatne edukacyjne rejsy tradycyjnymi łodziami i wodne wycieczki krajoznawcze. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach ekologicznych, a osoby zainteresowane kulturą mogą obejrzeć eksperymentalne plenerowe spektakle teatralne. W ramach miejskich dotacji odbywają się też treningi nordic walking, zajęcia taneczne, wycieczki przyrodnicze i wiele innych atrakcji. W latach 2016-2019 zrealizowano w ramach dotacji 52 interdyscyplinarne projekty – większość z nich to cykliczne zajęcia, odbywające się przez cały sezon letni.

Ze względu na stan epidemii większość animacji została w tym roku wstrzymana, jednak wraz z kolejnymi etapami luzowania obostrzeń organizacje działające nad Wisłą wznowiły działalność. W drugiej połowie lipca pojawią się Warszawscy Plażowi, od których mieszkańcy będą mogli na trzech miejskich plażach wypożyczyć leżaki, książki, jak i rakietki czy piłki do rekreacyjnej gry.

Z szacunkiem i podziwem dla natury

 Wisła to także przestrzeń dla miłośników przyrody, którzy mogą ją podglądać w naturalnych warunkach – zwłaszcza po prawej stronie rzeki, spacerując 21-kilometrową ścieżką pieszo-rowerową, która rozciąga się od granicy Jabłonnej aż do mostu Siekierkowskiego. Dla rządnych wiedzy, od tego roku, specjalną ofertę edukacyjną przygotowuje ekologiczny Pawilon „Kamień” na Golędzinowie. Warszawa od 2014 r. prowadzi w sezonie letnim kampanię edukacyjno-informacyjną, która buduje poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń wśród użytkowników Wisły. Za promowanie postaw ekologicznych odpowiedzialni są edukatorzy Dzielnicy Wisła, którzy w każdy letni weekend wychodzą na bulwary czy plaże i rozmawiają z mieszkańcami o tym jak zadbać wspólnie o przestrzeń Wisły. Również w tym sezonie, który rozpocznie się w pierwszą sobotę lipca, edukatorzy wsłuchają się w uwagi i potrzeby użytkowników rzeki oraz będą przekonywać do ekologicznych nawyków, np. sprzątania po sobie.

Bezpieczeństwo nad Wisłą

Miasto w trosce o bezpieczeństwo osób, odwiedzających Wisłę, zapewnia w sezonie zwiększoną liczbę patroli, kontrolujących nadrzeczną przestrzeń. Stolica zadbała również o monitoring i oświetlenie nadrzecznych terenów. Od 2018 r. spotkać można tam streetworkerów, którzy przekonują użytkowników Wisły do odpowiedzialnej zabawy i dbania o bezpieczeństwo. W 2020 r. zostaną dodatkowo zorganizowane dwa punkty wsparcia, gdzie uczestnicy wieczornych imprez będą mogli uzyskać pomoc, również medyczną,  w sytuacjach zagrażających i budzących dyskomfort. Pracownicy punktów bezpieczeństwa będą ściśle współpracować ze Strażą Miejską i innymi służbami, by w sposób skuteczny wzywać pomoc, gdy jest to konieczne.