Type to search

Jak odpowiednio dobrać długość nart do wzrostu?

Podziel się

Wybór nart to odpowiedzialna decyzja, zależy od niej nie tylko komfort jazdy po stokach, ale także nasze bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane narty pozwalają nam na pełną kontrolę podczas zimowych szaleństw, dzięki czemu będziemy mogli osiągnąć lepsze wyniki, oraz bez nadmiernego narażenia się na upadki przejeździć cały sezon narciarski. Jednak zasadniczym pytaniem jest co to znaczy odpowiednio dobrane narty?

Długość nart a wzrost

Wzrost jest podstawowym, chociaż jak potem będzie opisane, nie jedynym czynnikiem wpływającym na długość nart. Nie ma dokładnego wzoru który określałby optymalną długość nart dla danych parametrów fizycznych, jednak wieloletnie doświadczenie wielu narciarzy pozwoliło wypracować pewną wyjściową, ogólną zasadę dotyczącą długości nart.

Według niej, mężczyźni kupujący narty powinni wybierać narty których długość, gdy są ustawione na pionowo, kończy się mniej więcej między podbródkiem a czołem narciarza. Kobiety, ze względu na przeciętną niższą wagę, powinny natomiast wybierać narty nieco krótsze w stosunku do swojego wzrostu, ich długość przy takim samym ustawieniu powinna mieścić się między barkiem a nosem.

Generalnie im osoba jest cięższa, tym powinna dobierać dłuższe narty. Jeżeli nasza waga jest w dolnym zakresie średniej wagi dla wzrostu, powinniśmy używać nart które będą sięgały dolnych wymienionych punktów, jeżeli odpowiednio jesteśmy w górnym zakresie, wówczas dobieramy narty do punktu górnego. Problemem może być gdy ważymy zbyt mało, lub zbyt dużo. Wówczas należy dobrać narty około 5-10 cm krótsze (zbyt niska waga) lub dłuższe (zbyt wysoka waga). Niektórzy producenci sprzętu narciarskiego podają na swoich stronach internetowych orientacyjne tabele z zestawieniem długości nart każdego typu odpowiednich dla danego wzrostu i wagi narciarza. Na przykład narty firmy Head dla mężczyzny o wzroście między 179 a 194 cm i wadze od 79-94 kg powinny mieć w przypadku nart Allmoutain, takich jak na przykład Atomic VANTAGE 90 TI, powinny mieć 170-180 cm. Jest to jednak wartość orientacyjna i za każdym razem powinniśmy dobrać narty indywidualnie.

Inne czynniki

Na długość nart poza naszą budową fizyczną powinny mieć wpływ także inne czynniki, przede wszystkim jest to styl naszej jazdy i poziom naszego zaawansowania. Początkujący narciarze, lub osoby które jeżdżą wyłącznie rekreacyjnie, wygodniej będzie na nartach nieco krótszych, ponieważ wówczas potrzeba mniej siły do wykonania skrętu, narty stawiają mniejszy opór, są bardziej skrętne. Ten sam czynnik powoduje, ze narty takie sprawdzą się także dla narciarzy jeżdżących bardziej technicznie, wykonujących dużo ostrych skrętów przy niezbyt wysokich prędkościach.

Nieco dłuższe narty powinni wybierać natomiast narciarze potrafiący jeździć szybko i agresywnie, o dużej sile i dobrej technice, która pozwoli im na odpowiednie prowadzenie narty nawet o większej długości. Dłuższe narty idealnie nadają się także do szybkiej jazdy zjazdowej z łagodnymi, długimi łukami skrętów. Powodem takiej charakterystyki jest to, że dłuższa narta jest bardziej stabilna, łatwiej jest utrzymać się na nich przy większych szybkościach, a niewielkie ruchy nie powodują zmian kierunku.

W opisanych przypadkach dobór długości może nawet wykraczać na plus lub na minus (o 5-10 cm) od wcześniej zarysowanych granic w których powinny mieścić się narty ze względu na parametry fizyczne narciarza.

Innym czynnikiem wpływającym na długość nart jest ich budowa, jednak tutaj należy dokładnie zapoznawać się z wytycznymi producenta, ponieważ niektóre nowoczesne narty mają nieco inne zasady doboru długości. Na przykład samo wyposażenie narty w rockera, bardzo popularne rozwiązanie, powoduje, że powinniśmy doliczać 5 cm do długości nart. Opisane zależności dotyczą nart tradycyjnych, najpopularniejszych.

Materiał Partnera – Sklep z nartami i deskami snowboardowymi SnowSport.pl

Tags: