Type to search

Planujesz wyprawę w góry zimą? Pamiętaj o odpowiednim obuwiu!

Podziel się

Wyprawa w góry wiąże się z wieloma przygotowaniami. Odpowiednie wyposażenie i ubranie zapewnią nam komfort na górskim szlaku i pozwolą czerpać pełną przyjemność z aktywnie spędzanego czasu. Wszystko warto dopiąć na ostatni guzik z jeszcze jednego, i to ważniejszego, powodu – to, czy będziemy posiadać odpowiednie wyposażenie często decyduje o naszym bezpieczeństwie na szlaku górskim. Niebagatelną rolę odgrywa odpowiednie obuwie. W dzisiejszym tekście skupimy się na kilku aspektach butów górskich, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupów i udowodnimy, że warto w takiej sytuacji odwiedzić sklep militarny.

Wyprawa w góry – jakie obuwie wybrać?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jakie modele najlepiej pasować będą do naszego stroju pod względem estetycznym, skupmy się na ich funkcjonalności. Obuwie górskie powinno bowiem być nie tylko idealnie dopasowane do naszej stopy i właściwie ją amortyzować, ale też chronić przed chłodem i wilgocią.

Ważną kwestią jest dobra przyczepność buta. Zagwarantuje nam to, że nie będziemy ślizgać się po mokrym podłożu, np. oblodzonych kamieniach. Dobrej jakości podeszwa z gumy, która posiada na spodzie bieżnikowanie, sprawi, że poczujemy więcej pewności podczas górskich przechadzek.

Warto zwrócić uwagę również na wysokość buta. Podczas wyprawy w góry nie trudno o skręcenia i zwichnięcia. Nawet wprawny piechur górski może przez przypadek wykrzywić nogę, a potem borykać się z dolegliwościami bólowymi przez długi czas. Podłoże górskie charakteryzuje się licznymi nierównościami. Nie brakuje tu okazji do kontuzji. Niebezpieczeństwo dodatkowo zwiększy się, jeśli obuwie, które wybierzemy na wyprawę będzie zbyt niskie lub zbyt luźne. Niskie obuwie nie uchroni odpowiednio stopy przez wykręceniem, natomiast but, w którym stopa ma zbyt dużo luzu, nie zapewnia właściwego usztywnienia. Podczas przymierzania butów warto więc zwrócić uwagę na to, czy stopa jest dobrze ustabilizowana.

Nie należy zapomnieć również o wodoodporności i przepuszczalności powietrza przez materiał. Ta pierwsza cecha zapewni nam komfort, nawet jeśli pogoda gwałtownie się zmieni. Z kolei dobrze oddychający but zapobiegnie ewentualnym odparzeniom.

Sklep militarny a obuwie

Przygotowując się do wycieczki górskiej, najczęściej swoje kroki kierujemy do sklepów sportowych lub typowo górskich. Dobrym pomysłem może okazać się jednak zajrzenie do sklepu militarnego. W takim miejscu znaleźć można nie tylko narzędzia służące do obrony, dzięki którym możliwe jest realizowanie pasji do strzelectwa. Wiele sklepów militarnych oferuje bowiem również artykuły outdoorowe, a więc takie, które przydadzą się nam podczas eksploracji przyrody. Zaliczyć można do nich np. latarki, noże i odzież wierzchnią: kurtki, polary, nakrycia głowy i wiele innych. Jeśli chodzi o obuwie, sklep militarny również może sporo zaproponować swoim klientom. W zależności od wielkości asortymentu sklepu, możemy liczyć na modele z odpowiednimi usztywnieniami, te bardziej masywne oraz te lżejsze.

Fachowa obsługa w sklepie z mundurami z pewnością udzieli nam wszystkich ważnych informacji dotyczących poszukiwanych przez nas produktów. Jeśli wahamy się, jaki model wybrać oraz który materiał i podeszwa najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku, wystarczy poprosić o pomoc specjalistów w sklepie.

Wyprawa górska to świetna okazja na wzmocnienie swojej kondycji, aktywny wypoczynek i radzenie sobie z codziennym stresem. Z odpowiednimi butami zyskamy pewność, że podczas takiego spędzania czasu nie zaskoczy nas żadna kontuzja.

Inspirowane: Sklep militarno – taktyczny Aro Broń