Type to search

Plastik – czy istnieje alternatywa dla tego surowca?

Podziel się

Plastik od lat zatruwa środowisko naturalne. Jednak na początku wydawał się mieć same zalety. Jest bowiem wytrzymały, lekki, łatwy w transporcie i uniwersalny. W dłuższej perspektywie okazał się jednak bardzo szkodliwy. Z artykułu opublikowanego na stronie Science Advances zatytułowanym „Production, use, and fate of all plastics ever made” wynika, że od lat 50. XX wieku do 2015 roku ludzkość wyprodukowała 8,3 miliarda ton plastiku. Jest to o tyle istotne, że duża znaczna jego część w postaci tzw. mikroplastiku, trafia do organizmów żyjących w morzach i oceanach. Tworzywa sztuczne, pochłaniane przez zwierzęta mogą doprowadzić do ich śmierci w wyniku zatrucia.

Bioróżnorodność

Wielu naukowców nazywa obecne czasy kolejnym wielkim wymieraniem, co ma swoje uzasadnienie. Człowiek doprowadził swoimi działaniami do znaczącego obniżenia się bioróżnorodności na naszej planecie, m.in. przez masowe zmniejszanie terenów leśnych w miejscach o największej różnorodności gatunków czy wylewanie toksycznych substancji do rzek, a potem do mórz i oceanów. Do tego należy doliczyć również ciągłe podsycanie globalnego ocieplenia, do tak szybkiego tempa, że wiele organizmów nie jest w stanie przystosować się do nowych warunków. Nie można pozwolić, by już i tak zmagające się z wieloma trudnościami gatunki bezpowrotnie odeszły w zapomnienie, a jedynymi stworzeniami, które byłyby w stanie przetrwać na Ziemi rządzonej przez człowieka, stałyby się zwierzęta gospodarskie.

Jakie mogą być konsekwencje?

Tego, jakie długofalowe następstwa związane z tak ogromnym wpływem tworzyw sztucznych na środowisko mogą zaistnieć, zasadniczo nikt nie jest w stanie powiedzieć z całą pewnością. Jednak bez wątpienia przeprowadzamy eksperyment na skalę globalną, a obecne działania mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w środowisku, które mogą zagrozić egzystencji całej ludzkości. Już teraz jesteśmy świadkami przykrych konsekwencji (np. susze, powodzie, podnoszenie się poziomu wód, powiększanie się dziury ozonowej), będącymi wynikiem naszych działań.

Możliwe rozwiązania

Czy butelki wielorazowe i inne artykuły wielokrotnego użytku uratują ludzkość? Oczywiście nie stanie się to do razu. Odkąd przestano na masową skalę korzystać z opakowań wielokrotnego użytku, zużywamy bowiem zdecydowanie zbyt wiele plastiku (szczególnie w krajach słabo rozciętych). Tymczasem mało znaczący wydawałoby się bidon na wodę zamiast kolejnej jednorazowej butelki kupionej w drodze do pracy czy szkoły, w skali globalnej mógłby mieć ogromny wpływ na stan naszej planety. Zmiana nawyków konsumpcyjnych bez wątpienia pozwoliłaby na ograniczenie skutków degradacji środowiska naturalnego i zagwarantowała dodatkowy czas na opracowanie przez naukowców lepszych materiałów – zachowujących zalety plastiku, ale w pełni naturalnych, biodegradowalnych. Z tego względu wybierając się do szkoły, pracy czy na siłownie, pamiętajmy, by zabrać ze sobą bidon na wodę ze świadomością, że przyczyniamy się w ten sposób do ochrony naszej planety. Warto nadmienić, że tego typu rozwiązanie jest przy tym ekonomiczne, funkcjonalne i bardzo modne.

Myequa.pl – butelki termiczne