Type to search

Rejestratory temperatury wykorzystywane w procesie pasteryzacji i sterylizacji

Podziel się

Należy podkreślić, iż w procesach pasteryzacji i sterylizacji żywności bardzo ważny jest stały monitoring parametrów ich przebiegu, takich jak temperatura. Daje to bowiem gwarancję stałej, wysokiej jakości gotowych produktów. System do monitorowania temperatury stanowi inteligentne rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane przez producentów żywności. Parametry procesów sterylizacji i pasteryzacji wymagane dla konkretnych grup produktów cechuje odpowiedni dobór wartości  parametrów F0, PU, A0 etc. Podstawowym ogniwem zapewniającym ich kontrolę jest rejestrator temperatury.

Sposoby przedłużania trwałości produktów spożywczych

Podczas produkcji żywności do najistotniejszych kwestii należy zachowanie czystości, higieny oraz bezpieczeństwa. Artykuł, który ma być przeznaczony do spożycia, musi mieć określony okres ważności oraz być wolny od drobnoustrojów. Na opakowaniu takiego produktu bezwzględnie musi znaleźć się informacja na temat metody, jaka została zastosowana w celu przedłużenia jego trwałości. Pakowanie próżniowe, wykorzystanie naturalnych kwasów fermentacyjnych oraz użycie substancji chemicznych to tylko niektóre z nich. W tym miejscu warto zaznaczyć, że bakterie cechuje intensywny wzrost oraz bardzo szybki rozwój. Niestety wyraźnie wpływa to na pogarszanie jakości żywności wraz z upływem czasu – zmiana smaku, koloru czy konsystencji artykułu. W celu zahamowania rozwoju niekorzystnej mikroflory na żywności przeprowadza się ich pasteryzację oraz sterylizację.

Pasteryzacja i sterylizacja

Pasteryzacja to proces, w którym ogrzewa się produkt spożywczy w opakowaniu (np. w słoiku, w puszcze) w temperaturze ok. 65–95°C. Jego podstawowym zadaniem jest zatrzymanie rozwoju drobnoustrojów wegetatywnych oraz enzymów. Należy podkreślić, że pasteryzacja w żaden sposób nie wpływa na zapach czy smak produktu, lecz wydłuża okres jego zdatności do spożycia. Wadą pasteryzacji jest niszczenie witamin (szczególnie z grupy B) oraz soli wapnia ze względu na oddziaływanie wysokiej temperatury. Pasteryzacja jest powszechnie stosowana m.in. w produkcji piwa, wina, produktów owocowych i warzywnych o niskim pH, a także ich przetworów, czyli np. dżemów, konfitur czy soków.

Z kolei sterylizacja, zwana też wyjaławianiem, to proces polegający na krótkotrwałym ogrzewaniu produktu w temperaturze powyżej 100°C. Procedura zajmuje zaledwie kilka sekund, a mimo to jest znacznie bardziej inwazyjna niż wspomniana pasteryzacja. Podczas sterylizacji produkt zostaje całkowicie pozbawiony mikroflory drobnoustrojów oraz większości witamin i soli mineralnych. Niezaprzeczalną zaletą jest jednak znaczne wydłużenie okresu przydatności do spożycia danego artykułu. Przykładem jest metoda UHT (ang. Ultra Hight Temperature Processing), która polega na błyskawicznym ogrzaniu produktu do wymaganej temperatury, a następnie jego natychmiastowym schłodzeniu. W ten sposób wszelkie drobnoustroje zostają zlikwidowane, a smak, zapach czy konsystencja produktu pozostają niezmienione. Sterylizację stosuje się m.in. w produkcji konserw owocowo-warzywnych o pH zasadowym, takich jak konserwowe ogórki czy też kukurydza, groszek i fasolka w puszce.

System do monitorowania temperatury

Jak sama nazwa wskazuje, systemy do monitorowania temperatury wykorzystywane są przy pomiarach wartości temperatury. Powszechnie stosuje się je do monitorowania warunków transportu towarów wrażliwych i kontroli środowiska pracy w produkcji farmaceutycznej oraz przetwórstwie i magazynowaniu żywności. Podstawą takiego systemu są rejestratory temperatury, czyli przyrządy niezbędne w każdym sektorze przemysłu, w którym temperatura decyduje o prawidłowości przebiegu całego procesu. Rejestratory temperatury zazwyczaj są umieszczane w solidnej, wodoodpornej obudowie, dzięki czemu są bezawaryjne nawet w trudnych warunkach pracy. Moduły tego typu mogą być wyposażone w interfejs radiowy, który pozwala na podgląd przbiegu procesu w jego trakcie. Ogromne znaczenie przy doborze odpowiedniego urządzenia ma czas pracy akumulatora oraz poziom dokładności pomiarowej. Istotne jest także spełniające normy, nowoczesne oprogramowanie oraz niskie koszty eksploatacji.

System do monitorowania temperatury to nowoczesny moduł, znacznie usprawniający przebieg procesów pasteryzacji i sterylizacji. Warto wiedzieć, iż niektóre modele nowoczesnych rejestratorów zalicza się do grupy 35 najciekawszych przedsięwzięć z zakresu techniki pomiarowej oraz sensoryki. Z tego względu warto rozważyć ich instalację w każdym zakładzie przemysłowym, w którym precyzyjny pomiar i stała kontrola temperatury warunkują prawidłowy przebieg poszczególnych procesów.