Type to search

Dlaczego programista Java to jeden z najlepiej opłacanych stanowisk?

Podziel się

Wybierając swój pierwszy język programowania, można kierować się jego innowacyjnością, prostotą, możliwościami wykorzystania, lecz bardzo często motywacją dla początkujących są zarobki. Programista Java to stanowisko najlepiej opłacane w branży, a co więcej – nauka tego języka nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wszystko ze względu na starania twórców do uproszczenia funkcji i do uczynienia kodu przejrzystym.

Czym jest Java?

Java to obiektowy język programowania, który opiera się na klasach. W tym roku liczy sobie już 23 lata. Ojcem Javy jest James Gosling, który pracował w tamtym czasie w Sun Microsystems. Wiele koncepcji przy jej powstawaniu zostało zainspirowanych językiem Smalltalk oraz C++. Główną korzyścią wynikającą z charakterystyki tego języka jest jej przenośność – Javy można używać na każdym systemie i sprzęcie, w którym istnieje możliwość implementacji wirtualnej maszyny Java – dlatego język ten reklamowany jest sloganem WORA (write once, run anywhere), czyli napisz raz, uruchom wszędzie. Zaletą jest również wykorzystanie przez Javę rozwiązania Garbage collection, które polega na automatycznym zwalnianiu nieużywanej pamięci.

Gdzie wykorzystuję się Javę?

Java to język, który ze względu na swoje szerokie zastosowanie i możliwości, wykorzystywany jest w wielu zaawansowanych projektach. Wśród nich znajdują się znane serwisy internetowe m.in. Linkedin, Netflix, czy Amazon. Służy głównie do tworzenia różnego rodzaju aplikacji sieciowych. Może zostać wykorzystana do tworzenia gier, zawartości stron internetowych, czy zaawansowanych programów dla firm. Warto również wspomnieć, że wszystkie odtwarzacze dysków Blu-ray opierają się właśnie na Javie.

Dlaczego warto uczyć się Javy?

Technologia Java jest niezwykle intuicyjna i wielu doświadczonych programistów poleca ten język jako pierwszy w kolejce do nauki. Kodowanie to duża wygoda głównie ze względu na ogromną liczbę gotowych rozwiązań w postaci frameworków m.in. Spring, JAX-RS, Hibernate oraz wiele innych. Dzięki nim programiści nie muszą pisać całego kodu od podstaw, gdyż otrzymują komponenty gotowe do wykorzystania.

Pisanie aplikacji w Javie jest znacznie przyspieszone za sprawą licznych bibliotek, narzędzi, przejrzystości kodu oraz IDE. Warto również wspomnieć o ogromnej społeczności programistów Java, którzy chętnie udzielają pomocy w przypadku jakichkolwiek problemów. Język ten w systemie kontroli wersji GitHub znajduje się na drugim miejscu pod względem ilości projektów wykorzystujących tą technologię. W internecie znajduje się także wiele darmowych lub niezwykle tanich kursów programowania w Javie.

Przyszłość Java

Java to język, który nieprzerwanie od 1996 roku jest aktualizowana i rozwijana w celu utrzymania się na rynku. Już teraz kolejne wersje Java wychodzą w półrocznych odstępach czasu! Wiele języków próbowało zastąpić to rozwiązanie, jednak nieskutecznie. Nie zapowiada się, aby Java straciła swoją pozycję, a co więcej – jej szerokie zastosowanie może zostać wykorzystane w coraz to większych i wymagających projektach.

Zarobki programisty Java

Obecnie programista Java to najlepiej opłacane stanowisko spośród innych języków. Senior Developerzy mogą liczyć na zarobki sięgające pięciocyfrowych kwot, możliwość pracy zdalnej czy szereg różnego rodzaju pakietów i dodatków socjalnych.

Podsumowanie

Wiele prognoz i danych statystycznych wskazuje na to, że Java nie osiągnęła jeszcze szczytu swojego potencjału, a już teraz wykorzystywana jest w ogromnej liczbie projektów na całym świecie.

Inspirowane: teamquest.pl – młodszy programista java zarobki