Type to search

Jak wybrać dom opieki dla seniora pod Warszawą?

Podziel się

Pozostawienie bliskiej nam osoby w domu opieki nie jest prostym zadaniem. Szukamy miejsca, gdzie rodzice lub dziadkowie mogliby dożyć sędziwych lat. Chcemy zapewnić im jak najlepsze warunki, na które nie możemy sobie pozwolić we własnym domu. Domów opieki dla seniora pod Warszawą jest wiele, ale zanim się na jakiś zdecydujemy, warto „prześwietlić” każdy z nich dokładnie.

Co należy sprawdzić zanim zostawimy seniora w domu opieki?

Pierwszą i najważniejszą kwestia jaka należy zrobić przed umieszczeniem bliskiej nam osoby w domu seniora jest sprawdzenie czy dany dom opieki posiada zezwolenie wojewody na prowadzenie takiego ośrodka. Taką informację możemy znaleźć w rejestrze placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnoprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku. Nie warto ryzykować i narażać bliskiej osoby na niebezpieczeństwo.

Kolejna rzeczą o którą należy zapytać jest możliwość częstych odwiedzin. Osoby starsze potrzebują wsparcia rodziny niezależnie od czasu przebywania w placówce. Dla nich nie jest to łatwa sytuacja i powinni czuć ze są potrzebni i kochani. Poza tym, podczas wizyt możemy dowiedzieć się też czy wszystko jest tam w porządku.

Bardzo istotną kwestią jest tez sprawdzenie kadry, która będzie dbać o zdrowie i bezpieczeństwo seniora. Należy sprawdzić czy są na miejscu lekarze rodzinni, specjaliści, fizjoterapeuci, psycholodzy i dietetycy. Dostępność na miejscu wykwalifikowanego personelu jest ogromnym atutem, gdyż w razie pogorszenia się stanu zdrowia seniora, będzie on od razu zdiagnozowany. Dietetycy będą mieć pełną kontrolę nad tym, czy mieszkańcy ośrodka dostają odpowiednio zbilansowane posiłki, dostosowane do ich stanu zdrowia, a fizjoterapeuci zapewnią programy ćwiczeń odpowiednio dobranych do każdego pacjenta.

Podczas wizyty zapoznawczej w ośrodkach tego typu należy zwrócić tez szczególną uwagę na to czy jest on dostosowany do osób starszych, niepełnosprawnych. Należy sprawdzić czy np. w budynku jest winda, czy są usunięte progi, czy łazienkach są zamontowane uchwyty. Ważna jest tez kwesta pokoi, czy bliska nam osoba będzie miała wygodne i regulowane łóżko, dostęp do światła słonecznego. Wszystko to bowiem, może wpłynąć na jej samopoczucie. Tak samo jak np. dostęp do ogrodu, gdzie senior w ciepłe dni mógłby spędzać czas na świeżym powietrzu.

Wybierając dom opieki należy wziąć pod uwagę, w jakiej odległości od naszego miejsca zamieszkania się znajduje. Bliska odległość ułatwi nam to kontrolę i częste wizyty.

Jeśli byłaby taka możliwość to warto skorzystać z możliwości pobytu czasowego. Pozwoliłoby to sprawdzić jak senior odnajdzie się w danym miejscu i sytuacji.

Czym powinien się wyróżniać dom opieki dla seniora ?

Domy dla seniora, powinny zapewnić im takie warunki, aby czuli się oni tam jak w domu. Wiadomo nie jest to łatwa kwestia. Jeśli będą jednak  zapewnione podstawowe rzeczy tj. przytulny pokój, profesjonalny i empatyczny personel, zajęcia, gdzie senior mógłby spędzać rozwojowo swój wolny czas i nawiązywać przyjaźnie. Jeśli szukasz takiego miejsca w okolicach Warszawy, sprawdź dom opieki w Aninie. Miejsce to gwarantuje wszystko co najlepsze dla pensjonariuszy, a spokojna okolica pozwala seniorom na odpoczynek.