Type to search

Kondycja miejsc intymnych po porodzie

Podziel się

Poród jest niezwykle wymagającym procesem, z którym niekiedy wiążą się różne komplikacje. W okresie połogu należy nie tylko odpocząć fizycznie, ale także zapewnić organizmowi dodatkowe warunki do regeneracji. Niniejszy wpis poświęcono tematyce dbania o kondycję miejsc intymnych po porodzie.

Poporodowe rozluźnienie pochwy – jak poradzić sobie z problemem?

Rodzenie dziecka stanowi spore wyzwanie dla organizmu kobiety. W trakcie porodu okolice intymne są szczególnie narażone na uszkodzenia oraz długotrwałe zmiany. Zbudowana z elastycznych mięśni pochwa rozciąga się, aby umożliwić dziecku swobodne wydostanie się na zewnątrz. Do najpopularniejszych komplikacji związanych z naturalnym porodem należą takie zjawiska jak:

  • pęknięcie krocza,
  • nacięcie krocza,
  • uszkodzenia struktury pochwy,
  • osłabienie mięśni miednicy,
  • rozluźnienie tkanek krocza.

Zazwyczaj organizm kobiety potrzebuje około 6 tygodni do całkowitej regeneracji po porodzie. Bywa jednak, że mięśnie w pochwie wciąż pozostają luźne. Kłopot poporodowego rozluźnienia pochwy można skorygować samodzielnie. W tym celu należy rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy, nazywane także mięśniami Kegla. Regularne treningi pozwalają uelastycznić rozluźnione mięśnie i przywrócić je do stanu sprzed porodu.

Suchość pochwy po porodzie – po czym można rozpoznać?

O suchość pochwy łatwo nie tylko w pierwszym trymestrze ciąży, ale również w okresie połogu. Po silnym wysiłku ciało kobiety jest dodatkowo narażone na wszelkiego rodzaju infekcje wywołane bakteriami czy wirusami. Suchość pochwy można rozpoznać po charakterystycznym uczuciu parcia na pęcherz, pieczeniu i swędzeniu okolic intymnych. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości warto zgłosić się do gabinetu ginekologa.

Lekarz przepisze pacjentce globulki dopochwowe lub krem na suchość pochwy, który pozwoli skutecznie pozbyć się problemu. Do leczenia schorzenia nie powinno się stosować przypadkowych lubrykantów, a szczególnie tych zawierających cukier. Specjalistyczne maści na suchość pochwy zawierają substancje o silnym działaniu nawilżającym i łagodzącym. Mowa tutaj o takich składnikach jak kwas mlekowy, migdałowy czy hialuronowy, a także o wyciąg z rumianka czy pantenol.

Korzystając ze sprawdzonych kremów na suchość pochwy można szybko odzyskać prawidłowe pH okolic intymnych, a co za tym idzie – zniwelować przykre dolegliwości.

Jak jeszcze zadbać o kondycję pochwy po porodzie?

Świeżo upieczonym matkom poleca się zakup żelu poporodowego. Tego typu preparaty wspierają proces prawidłowego gojenia się ran w okresie połogu. Żele bez zawartości hormonów, parabenów i sztucznych związków zapachowych są w pełni bezpieczne dla osłabionych błon śluzowych. W preparatach tego typu głównym składnikiem aktywnym jest kwas hialuronowy, odpowiedzialny za nawilżanie i regenerowanie uszkodzonej skóry i tkanek.

Należy również pamiętać o regularnym wypoczynku, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Wypoczęty organizm będzie miał dużo większe szansę na szybką regenerację w okresie połogu.