Type to search

Chwyć zieloną wstążkę i podejmij EKOpostanowienia

Podziel się

Jak co roku ponad sto krajów będzie przypominać, jak ważna jest wspólna troska o środowisko, ile problemów sprawia nadmierna konsumpcja i czym może grozić zaśmiecanie Ziemi. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety są zagrożenia związane z zanieczyszczonym powietrzem. Walka z tym wyzwaniem pomoże w realizacji postulatów zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), które przyjęła ONZ.

Deklaracje dla natury
EKOpostanowienia to propozycje prostych, lecz konkretnych działań na rzecz ograniczenia naszej presji na środowisko np. rezygnacja z jazdy samochodem w godzinach szczytu czy częstsze chodzenie pieszo. W Światowy Dzień Środowiska ekologiczne deklaracje będą również zbierać animatorzy rozdający zielone wstążki w wybranych miejscach w Warszawie. Mieszkańcy mogą dołączyć do inicjatywy wirtualnie – w mediach społecznościowych będzie udostępniona nakładka na zdjęcie profilowe. Listę EKOpostanowień można zobaczyć na stronie dlaplanety.pl.

Oddech dla młodych
W wtorek, 4 czerwca młodzi aktywiści i eksperci spotkają się o godz. 19.00 w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, by porozmawiać, w jaki sposób budzi się świadomość, dotyczącą wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, rośliny i zwierzęta. Uczestnicy debaty „Oddech dla młodych–smog, klimat i odpowiedzialność za przyszłość” dowiedzą się, co skłoniło do działania osoby, które walczą o zrównoważony rozwój. Szczegóły dostępne tutaj.

Warszawskie inicjatywy
W wielu polskich miastach elewacje budynków zostaną podświetlone na zielono – w stolicy symbolem Światowego Dnia Środowiska będzie Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski. W środę, 5 czerwca, odbędzie się także tematyczna debata, w której wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Wśród uczestników dyskusji znajdzie się m. in. Matthew Billot, Koordynator Regionalny Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska.

Palma w Alejach Jerozolimskich stała się szarobrązowa, zamontowane zostały wysuszone liście, które zwisają wzdłuż pnia. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na problemy globalnych zmian klimatycznych i przypomnieć, że każdy warszawiak i każda warszawianka może pomóc w ocaleniu cząstki przyrody. Przemiana jest akcją Centrum UNEP/GRID-Warszawa, przeprowadzoną we współpracy z artystką Joanną Rajkowską i agencją Syrena Communications przy wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Współorganizatorem kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety” prowadzonej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa jest m.st. Warszawa.