Type to search

Doradca czy ekspert kredytowy – jakie są różnice?

Podziel się

Szukając sposobu na sfinansowanie danego projektu, bardzo często zastanawiamy się nad wzięciem kredytu lub pożyczki w banku. W gąszczu setek, a może nawet tysięcy ofert proponowanych przez dziesiątki banków w Polsce ciężko się zdecydować. Nieświadomy, niedoświadczony konsument może również przeoczyć kruczki prawne działające na jego niekorzyść. Wyłapywaniem tychże zajmują się właśnie pracownicy firm trzecich, oferujących pomoc w wyborze odpowiedniej oferty i prawidłowym wypełnieniu wniosku. Jakie są różnice pomiędzy doradcą kredytowym a ekspertem kredytowym?

Kim jest doradca kredytowy i czym się zajmuje?

Zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2017 o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami mianem niezależnego doradcy kredytowego określamy osobę, która oferuje konsumentowi usługi doradcze dotyczące kredytów pieniężnych lub kredytów hipotecznych od różnych podmiotów nie biorąc przy tym prowizji od banków lub parabanków. Mianem niezależnego doradcy możemy zatem określać osoby niepowiązane bezpośrednio z bankiem, niebędące zatrudnione w banku i niebiorące prowizji od udzielonego kredytu od banku. Doradca kredytowy za swoje usługi bierze wynagrodzenie określone w umowie cywilnoprawnej podpisanej z konsumentem. Zazwyczaj prowizja  wynosząca do kilkudziesięciu procent przysługuje doradcy w momencie gdy dany klient otrzyma kredyt lub pożyczkę.

Jakie są różnice pomiędzy ekspertem i doradcą finansowym?

Ekspert kredytowy to osoba, której praca nie różni się znacząco od tej wykonywanej przez doradcę finansowego. Eksperci również udzielają konsumentowi pomocy w wyborze odpowiedniej oferty, informują o wszystkich szczegółach umowy kredytowej oraz pomagają w złożeniu wniosków kredytowych. Podstawową różnicą jest fakt, że ekspert kredytowy ma zazwyczaj podpisaną umowę o współpracy z danym bankiem lub kilkoma bankami. Po każdorazowym, zaakceptowanym przez bank wniosku ekspert kredytowy dostaje umówioną wcześniej prowizję od firmy. Dla nas takie rozwiązanie jest korzystne ze względu na to, że nie musimy nic płacić osobie pomagającej w wyborze kredytu lub pożyczki i nie musimy podpisywać osobnych umów. 

Skorzystać z usług eksperta czy doradcy?

Konsumenci bardzo często nie zauważają zatem różnic pomiędzy pracą doradcy kredytowego oraz eksperta kredytowego. Zgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą z dnia 23 marca 2017 o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, doradca finansowy po prostu nie może otrzymywać wynagrodzenia bezpośrednio od banku, z którego przedstawia oferty kredytowe. Zarówno doradcy kredytowi, jak i eksperci kredytowi przechodzą liczne kursy doszkalające i są stale poinformowani o nowościach w większości bankach funkcjonujących w naszym kraju. Jednak osoby posiadające podpisane umowy z danymi firmami mają dostęp do wielu przydatnych narzędzi, takich jak prezentacje produktów i ofert, demonstracyjne wersje aplikacji do bankowości internetowej czy dane dotyczące statusu złożonego wcześniej wniosku. 

Mateusz Dyrda – Ekspert Kredytowy