Hasłem tegorocznej edycji placu Defilad jest „Drugie lato wolności”. Program wydarzeń skupiał się w tym roku wokół 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu i wyborów z 4 czerwca 1989 r.
Przedstawiamy harmonogram ostatnich wydarzeń tego lata:
30 sierpnia, o godz. 20.00 – Urodziny Kompozytorów: Strauss
Cykl koncertów celebrujących rocznice urodzin wielkich kompozytorów to projekt autorski Marcina Maseckiego – jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia oraz Marcina Markowicza – skrzypka i kompozytora.
Marcin Masecki współpracuje z Teatrem Studio od 2012 roku. Przez ten czas, często w ramach letnich programów na Placu Defilad, regularnie i konsekwentnie prezentuje muzykę klasyczną w alternatywnym kontekście. Inaczej niż w typowym filharmonicznym wydarzeniu Masecki stwarza świat, w którym kaszlnięcie nie zaburza przebiegu koncertu, można swobodnie wychodzić i wchodzić w trakcie utworu, popijać herbatę, klaskać pomiędzy częściami Sonaty, wejść spóźnionym, a nawet ubrać się stosownie do nastroju, bez ryzyka oceniających spojrzeń. Celem „Koncertów Urodzinowych” jest przedstawienie szeregu ważnych postaci ze świata muzyki w specyficzny sposób. Bohaterem ostatniego koncertu na placu Defilad będzie Johan Strauss.
Wykonawcy: Marcin Masecki – fortepian, słowo, Marcin Markowicz – skrzypce, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela, Tomasz Januchta – kontrabas, Jurek Rogiewicz – perkusja.
31 sierpnia, o godz. 21.00 – Koncert donGURALesko „Ani słowa bez nas”
donGURALesko będzie rapował Timothy’ego Snydera przed Pałacem Kultury i Nauki. To trzeci koncert, po Poznaniu i Gdańsku, w ramach akcji „Ani słowa bez nas”!
Poznański raper i amerykański historyk mówią wspólnym głosem w utworze „20”. To przełożony na język rapu esej Timothy’ego Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w którym wybitny profesor Uniwersytetu Yale, specjalizujący się w historii nowożytnej nacjonalizmu, udziela 20 lekcji z przeszłości, komentując m.in. polityczny populizm.
donGURALesko, w ramach akcji profrekwencyjnej „Ani słowa bez nas”, stworzył utwór, w którym słowami Snydera mówi o wolności, demokracji i odpowiedzialności za oblicze świata. Artysta zagra również materiał ze swojej najnowszej płyty „Latające ryby”.
7 września, o godz. 20.00 – Międzynarodowe czytanie
Wraz z redakcją „Polityki” zostanie wskazanych 20 książek, które trzeba w tym roku przeczytać, by zrozumieć współczesny świat. Inspiracją jest coroczna lista ulubionych książek Baracka Obamy. Tą akcją, warszawianki i warszawiacy zachęcani są do czytania dzieł socjologów, historyków, reporterów, filozofów, ekonomistów, powieściopisarzy.
20 książek wybierze jury w składzie: Edwin Bendyk, Agata Bielik-Robson, Justyna Sobolewska, Małgorzata Rejmer i Tomasz Plata. Ogłoszenie listy nastąpi w sobotę, 7 września, na placu Defilad.
Tego dnia zapraszamy również na performatywne czytanie fragmentów książki „Kobiety i władza” Mary Beard (wyd. Rebis, tłum. Ewa Hornowska ) w reż. Weroniki Szczawińskiej.
Ideą projektu „Plac Defilad” jest stworzenie otwartej przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy, dostępnej i atrakcyjnej dla każdej grupy wiekowej i społecznej. Organizatorem jest m.st. Warszawa, a jego gospodarzem Teatr Studio. Przez całe lato można było korzystać z ogólnodostępnej i szerokiej oferty kulturalnej, także rozrywkowej, organizowanej w tym miejscu.
Dotychczasowe edycje projektu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem warszawiaków i turystów. Warszawiacy uczestniczyli również w wydarzeniach o mniejszej skali: kameralnych spotkaniach, debatach czy warsztatach dla seniorów.
Więcej informacji: www.placdefilad.org