Type to search

Jak dbać o seniora, który zmaga się z miażdżycą?

Podziel się

Ludzie w podeszłym wieku borykają się z różnymi schorzeniami. Wśród nich prym wiedzie miażdżyca, której pierwsze widoczne objawy pojawiają się po 50 roku życia. Jak wspierać seniora, który zmaga się z tą podstępną chorobą? Warto zwrócić uwagę na specyfikę tego schorzenia, jego objawy, tryb życia i warunki bytowe starszych osób w rodzinie. 

Miażdżyca – jaka jest jej specyfika?

Jest to choroba przewlekła, której pierwsze symptomy dają o sobie znać po przekroczeniu 50 roku życia. Pojawia się wtedy, gdy we krwi znajduje się nadmiar cholesterolu. Odkłada się on na ściankach tętnic, powodując powstawanie tak zwanych blaszek miażdżycowych. W ten sposób powstają złogi, które są niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najgroźniejsze z punktu widzenia osoby cierpiącej na miażdżycę jest pęknięcie blaszek miażdżycowych. Powoduje to zamknięcie przepływu krwi, co prowadzi bezpośrednio do rozległego udaru.

Miażdżyca – jakie są jej rodzaje i objawy?

Arterioskleroza, zwana również miażdżycą nie jest jednolitym schorzeniem. Dzieli się na różne rodzaje. W zależności od nich cechuje ją nieco innych pakiet objawów.

  • Miażdżyca mózgu. Symptomami, które na nią wskazują, są niedowłady i zaburzenia ruchu u osób starszych. Także problemy z widzeniem i czuciem najpewniej wskazują na rozwój tego rodzaju miażdżycy.
  • Miażdżyca tętnic szyjnych. Katalog podstawowych objawów tego rodzaju miażdżycy obejmuje częściowe niedowłady, dezorientację i zawroty głowy.
  • Miażdżyca kończyn dolnych. Objawami wskazującymi na to zaburzenie są częste skurcze ud, stóp i łydek. Osoby cierpiące na miażdżycę kończyn dolnych mogą narzekać też na uporczywy ból tych części ciała.
  • Miażdżyca jamy brzusznej. Silne bóle brzucha pojawiają się po każdym posiłku.
  • Miażdżyca tętnic nerkowych. Powoduje ostre nadciśnienie i niewydolność nerek.

Miażdżyca – jak pomóc seniorom?

Seniorzy zmagający się z miażdżycą potrzebują wsparcia rodziny i otoczenia. Dostrzegając podstawowe objawy miażdżycy u osoby w podeszłym wieku, warto namówić ją na badania diagnostyczne i zmianę nawyków żywieniowych. Częstszy ruch na świeżym powietrzu, dostosowana dieta i odstawienie używek pomagają zminimalizować objawy i leczyć miażdżycę.

Jeśli sytuacja zmusza do zostawienia seniora pod opieką, warto zapisać go do sprawdzonej placówki, takiej jak dom opieki dla osób starszych Anin pod Warszawą to przykład dobrej placówki, bo zapewnia spokojny wypoczynek na łonie natury, a więc z daleka od czynników stresogennych. Takie placówki oferują na ogół pomoc medyczną w nagłych wypadkach i wykwalifikowany personel opiekuńczy. Dieta w takich pensjonatach jest specjalnie dostosowana do potrzeb pensjonariusza.

Miażdżyca – podsumowanie 

Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, która atakuje głównie osoby starsze. Dzieli się na różne rodzaje i w zależności od nich ma nieco inne objawy. Osoby cierpiące na arteriosklerozę powinny postawić na badania diagnostyczne i zmianę diety. Członkowie rodziny mogą, a nawet powinni wspierać seniora w zmianie trybu życia i podawać mu posiłki dostosowane do jego sytuacji. Nie mając czasu na aktywną pomoc starszemu członkowi rodziny, warto go zapisać do sprawdzonej placówki, takiej jak dom opieki dla osób starszych.