Type to search

Robimy Studium w Centrum Kreatywności

Podziel się

Warszawa dynamicznie się rozwija. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy ma nadać ramy temu rozwojowi. Może też wpłynąć na bezpośrednią okolicę, w której mieszkamy. Określi, jak będzie można ją urządzić.

Studium jest scenariuszem przestrzennego rozwoju miasta pisanym na dziesięciolecia, ale to z 2006 roku nie wytrzymało próby czasu. Dlatego teraz robimy nowe. Warszawa mierzy się z nowymi wyzwaniami przestrzennymi, ekonomicznymi i demograficznymi – miasto rozlewa się na peryferie, mieszkańców prawie nie przybywa, brakuje rąk do pracy.

O Studium dla Warszawy na miarę XXI wieku opowie Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architekt miasta. O tym jak wypadamy na tle innych miast europejskich dowiemy się od Moniki Konrad, p.o. zastępcy dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, natomiast wyzwania stojące przed Warszawą nakreśli Bartosz Rozbiewski, naczelnik Wydziału Polityki Przestrzennej.

W debacie wezmą udział również eksperci – architekci, urbaniści i socjolodzy. Skomentują oni wyzwania stojące przed Warszawą, m.in. koncepcję tworzenia miasta zwartego (Grzegorz Buczek, Oddział Warszawski SARP, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) i miasta zdrowego (dr Magdalena Staniszkis, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej). Będzie wystąpienie o zrównoważonym transporcie (Maciej Czeredys, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna), a także o mieście policentrycznym i wielofunkcyjnym (Jolanta Przygońska, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna). Siłą miast jest gospodarka (dr Katarzyna Sadowy, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna), ale w Studium nie wolno zapominać też o kwestiach społecznych, bo to mieszkańcy zawsze są najważniejsi (dr Krzysztof Herbst, ekspert ds. Społecznej Strategii Warszawy).

Po części prezentacyjnej odbędzie się część panelowa z udziałem mieszkańców.
Debata jest częścią trwających konsultacji społecznych na etapie wniosków do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Konsultacje rozpoczęły się 14 września i potrwają do 9 stycznia 2019 r. Więcej informacji tutaj.

Nowe Studium powstanie za około 2,5 roku. To czas m.in. na sporządzenie koniecznych analiz, wariantowych koncepcji i różne uzgodnienia. W procesie tworzenia Studium ważna jest opinia każdego mieszkańca. Podzielcie się swoją wiedzą i wzmocnijcie proces projektowy składając wnioski.
Wniosek można złożyć osobiście w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy w kancelarii w pokoju 27 na parterze, albo przesłać pocztą (ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa, z dopiskiem „Wniosek do Studium”) do 9 stycznia 2019 roku. Należy podać imię, nazwisko, nazwę i adres wnioskodawcy oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy. Uwaga – z elektronicznej skrzynki podawczej można skorzystać tylko w przypadku opatrzenia wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Zachęcamy również do wypełniania ankiety on-line, za pomocą której bezpośrednio od mieszkańców zbierane są informacje o przestrzeni naszego miasta.
Od 10 listopada oraz 14 listopada w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury będzie działał miejski punkt konsultacyjny, a od 5 listopada do 5 grudnia punkty dzielnicowe. A 24 listopada oraz 1 grudnia odbędą się warsztaty konsultacyjne. Zapraszamy.
Wypracowane wariantowe koncepcje, a następnie projekt Studium będą jeszcze przedmiotem osobnych konsultacji społecznych.

Następny Artykuł