Type to search

5 ciekawostek o polskich cmentarzach

Podziel się

Na pewno każdy z nas słyszał o warszawskich Powązkach, być może niektórzy z nas pasjonują się sztuką cmentarną. Ale czy wiemy, jaki jest największy cmentarz? Gdzie spoczywa najwięcej osób? Jakie symbole i tradycje wiążą się z polskimi cmentarzami? Oto kilka ciekawostek związanych z polskimi cmentarzami.

1. Największy polski cmentarz pod względem powierzchni ma ponad 160 hektarów.

Nie Powązki, nie Rakowiec, ale Cmentarz Centralny w Szczecinie. Liczący sobie dokładnie 167 hektarów powierzchni plasuje się na pierwszym miejscu w Polsce, na trzecim w Europie i w pierwszej dziesiątce na świecie w rankingu największych cmentarzy. Wydzielona jest również kwatera żydowska, o której przeczytamy więcej w serwisie Pamietam.pl

2. Największy polski cmentarz pod względem ilości pochowanych osób przekracza milion spoczywających.

Cmentarz Powązkowski liczy sobie blisko 250 lat istnienia, w czasie których miejsce spoczynku znalazło ponad milion osób. Wielu z nich to osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej Polskiej – dowódcy wojskowi, artyści, pisarze, aktorzy, politycy. Więcej o Cmentarzu Powązkowskim dowiedzą się państwo tutaj: Cmentarz Powązkowski.

3. Lilie i goździki są najczęściej wybieranymi kwiatami na polskie cmentarze.

Mogłoby się wydawać, że to chryzantemy czy róże będą przodowały popularnością wśród kwiatów cmentarnych, ale to lilie i goździki należą do najczęściej wybieranych kwiatów. Lilie symbolizują czystość, niewinność oraz współczucie dla najbliższej rodziny zmarłego, zaś goździki, ze względu na długą żywotność wśród kwiatów ciętych, uosabiane są z pamięcią o denacie oraz złożonym mu hołdzie. O naszej usłudze „kwiaty na pogrzeb” dowiedzą się Państwo z poniższego linku: kwiaty na pogrzeb.

4. Sprzątanie grobu było tradycją pośród wielu polskich rodzin.

Wydawałoby się, iż oczyszczanie nagrobków jest czynnością przygnębiającą, napawającą smutkiem. Jednak jeszcze w XIX i XX wieku wiele rodzin sprzątało groby swoich rodzin i bliskich, podtrzymując tradycję z dziada pradziada. Taka czynność była wyrazem uporządkowanych relacji w zaciszu domowego ogniska. Oferujemy możliwość skorzystania z usługi sprzątania na grobach.

5. Tradycja palenia zniczy wywodzi się z Litwy.

Zarówno zwyczaj zapalania zniczy, jak i polskie słowo ma korzenie w Litwie, dokładnie z XV-XVI wieku. Litewskie zinoti oznaczało „wiedzieć, znać„, zaś same znicze palono, by poznać swoją przyszłość oraz odkryć tajemnice, które stawia przed nami los. Pierwotnie znicze odlewane były tylko w glinianych naczyniach. Zachęcamy do zapoznania się z usługą „Zapal znicz