Poradzieckie nieruchomości w Warszawie

t.w., 2010-11-16 17:26

Bój o poradzieckie nieruchomości w Warszawie trwa nadal. Pomimo wieloletnich starań polskie władze nie potrafią odzyskać kontroli nad budynkami przekazanymi Związkowi Radzieckiemu 40 lat temu.

blok01.jpg Niszczejący budynek przy ul. Litewskiej pod zarządem rosyjskim

"MSZ wspiera też starania warszawskich władz miejskich o odzyskanie nieruchomości zawłaszczonych przez sowieckie placówki dyplomatyczne" napisał 15 listopada w dzienniku Rzeczpospolita Edward Lucas, europejski korespondentem dziennika "The Economist".

Oznacza to iż niekończące się negocjacje w sprawie odzyskania przez miasto Warszawa kilkunastu nieruchomości nadal kontrolowanych przez agendy Federacji Rosyjskiej, są uważnie obserwowane przez zachodnich analityków polityki międzynarodowej oraz wszystkie zainteresowane służby dyplomatyczne.

Nie chodzi tylko o budynki zlokalizowane pod adresami ul. Belwederska 49, ul. Belwederska 25, ul. Beethovena 3, ul. Sobieskiego 100, ul. Kielecka 45, ul. Bobrowiecka 2b, ul. Ostrobramska 101, ul. Połczyńska 10, Al. Szucha 7Al. Szucha 8, Al. Szucha 17/19, ale również o los poradzieckich nieruchomości w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, Bułgarii, Rumunii czy państwach bałkańskich.

Odzyskanie przez Warszawę majątku, który w posiadaniu ZSRR i jej prawnego spadkobiercy Federacji Rosyjskiej znalazł się w wyniku asymetrycznej wymiany nieruchomości w Moskwie i Warszawie w połowie lat 70 -tych, wpłynęłoby zapewne również na negocjacje związane ze zwrotem nieruchomości na Ukrainie i Białorusi, a być może i azjatyckich republik postradzieckich.

Dlatego, pomimo równoczesnego zapewniania przez Urząd Miasta oraz MSZ iż negocjacje w tej sprawie idą w dobrym kierunku wchodząc właśnie w kluczowy etap, można być sceptycznym jeśli chodzi o ostateczne załatwienie tej sprawy w przewidywalnej perspektywie czasowej.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Prepaider - tańszy telefon na kartę

Skorzystaj z naszej aplikacji

Nie przegap

Słówko dnia

Oaza
(ang. Oasis) 1. obszar wśród pustyni, obfitujący w roślinność dzięki obecności wody źródlanej lub dostarczonej przez studnie artezyjskie. Charakterystyczną rośliną jest palma daktylowa. 2. miejsce odpoczynku, spokoju

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane

Plusożercy

W obiektywie

 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Wojna o krzyż - fotoreportaż bez komentarza
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • Święto Wisły popowodziowe - fotoreportaż bez komentarza